DATE Aeroporturi România: traficul de pasageri din 2023 a fost peste cel din 2019

Foto: Ana Ochiroși

Traficul de pasageri înregistrat în anul 2023 de aeroporturile din România a fost cu aproape șase procente mai mare decât recordul înregistrat în anul 2019, înainte de pandemie.

Aeroporturile din România au înregistrat în anul 2023 un număr record de 24.593.281 de pasageri, valoare care este cu 5,85% mai mare decât recordul de 23.234.580 pasageri stabilit în anul 2019.

De remarcat e faptul că aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) din București a înregistrat în 2023 cu 0,51% mai puțini pasageri decât în anul 2019, 14.697.239 de pasageri în 2019 comparat cu 1.622.263 pasageri în 2023.

De asemenea, traficul de pasageri de anul trecut a cunoscut o creștere de 17% față de anul anterior, iar diferența dintre anii 2023 și 2022 a fost de 3.577.333 pasageri, potrivit datelor centralizate de Asociația Aeroporturilor din România (AAR).

În aceeași comparație, între anii 2023 și 2022, aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni), aeroportul Iași și aeroportul „Avram Iancu” din Cluj Napoca au înregistrat cele mai mari creșteri de trafic.

Cel mai aglomerat aeroport al țării a înregistrat cu peste două milioane de pasageri mai mulți decât în 2022, aeroportul ieșean a avut în 2023 un trafic cu 880 de mii de pasageri mai mare decât anul anterior, iar aeroportul din Cluj Napoca a avut cu 596 de mii de pasageri mai mulți decât în 2022.

Sursă: Asociația Aeroporturilor din România (AAR)
AeroportPasageri
în 2023
Pasageri
în 2022
2023 vs 2022
1. Aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) București14,622,26312,591,905+16%
2. Aeroportul „Avram Iancu” Cluj Napoca3,240,7502,644,968+23%
3. Aeroportul Iași2,338,3771,538,585+52%
4. Aeroportul „Traian Vuia” Timișoara1,354,8591,193,923+13%
5. Aeroportul „Ștefan cel Mare” Suceava801,617763,969+5%
6. Aeroportul Craiova597,990476,613+25%
7. Aeroportul Sibiu550,397621,514-11%
8. Aeroportul „Transilvania” Târgu Mureș262,997177,342+48%
9. Aeroportul „George Enescu” Bacău249,802556,327-55%
10. Aeroportul Oradea152,543208,541-27%
11. Aeroportul „Mihail Kogălniceanu” Constanța113,54478,713+44%
12. Aeroportul Baia Mare89,94076,363+18%
13. Aeroportul Brașov79,011
14. Aeroportul „Aurel Vlaicu” (Băneasa) București68,1309,624+608%
15. Aeroportul Satu Mare56,39660,568-7%
16. Aeroportul Arad14,36516,633-14%
17. Aeroportul „Delta Dunării” Tulcea300360-17%

Aproape o treime din aeroporturile din România au înregistrat în anul 2023 un număr total de 440.140 de pasageri mai mic decât anul anterior, conform cifrelor oficiale.

Pentru aeroporturile din Sibiu și Oradea scăderea a fost cauzată, în principal, de anularea de către Ryanair a rutelor sale regulate spre și dinspre cele două aeroporturi.

În ceea ce privește aeroportul „George Enescu” din Bacău, acesta a rămas fără rutele operate până în septembrie 2022 de insolventa Blue Air și fără majoritatea rutelor Wizz Air, iar la Satu Mare TAROM a redus numărul de zboruri regulate operate de la și spre București.

  1. aeroportul „George Enescu” din Bacău cu -306.525 pasageri;
  2. aeroportul Sibiu cu -71.117 pasageri;
  3. aeroportul Oradea cu -55.998 pasageri;
  4. aeroportul Satu Mare cu -4.172 pasageri;
  5. aeroportul Arad cu -2.268 pasageri;
  6. aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea cu -60 pasageri.

Aeroportul din Brașov, inaugurat oficial la jumătatea lunii iunie 2023, a fost tranzitat în anul 2023 de 79.011 pasageri, iar la coada clasamentului se află aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea cu doar 300 de pasageri înregistrați anul trecut, cel din urmă fiind singurul aeroport care a înregistrat în 2023 sub zece mii de pasageri.

Comparând datele de trafic înregistrare de aeroporturile din România în ultimii doi ani, se poate observa că în anul 2023 numărul pasagerilor pe rutele interne a scăzut cu 8 procente față de anul 2022, ajungând la 1.821.052 de persoane transportate.

Reclamă

În același timp, numărul pasagerilor care au călătorit pe rutele externe a cunoscut o creștere importantă, de 19,62% în 2023 față de anul 2022 (22.737.257 pasageri). 

Pe parcursul anului 2023 au fost înregistrate 233.027 mișcări de avioane (aterizări și decolări), cu 5,6% mai multe decât în anul anterior, potrivit Asociației Aeroporturilor din România (AAR).

Traficul aerian de marfă a scăzut însă cu 5,7%: în anul 2023 pe aeroporturile din România au fost transportate 50.786 tone de marfă, comparativ cu 53.877 în anul 2022.

Abonează-te la BoardingPass Plus
Abonamentul BoardingPass Plus îți oferă acum acces la versiunea fără reclame a site-ului nostru și acces la articolele care conțin informații obținute în exclusivitate de BoardingPass.

Deții deja un abonament BoardingPass Plus?

⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.



Reclamă


Total
0
distribuiri
2 comentarii
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Articolul anterior

INCIDENT Un pasager recalcitrant s-a automutilat într-un avion TAROM

Articolul următor

Rută nouă: Frankfurt – Chișinău cu Lufthansa din aprilie 2024

Articole similare
Profilul complet al acestei companii aeriene va fi disponibil în curând.

Abonament BoardingPass Plus

Dacă ești deja abonat la BoardingPass Plus, te rugăm să te conectezi pe site folosind numele de utilizator și parola contului tău.

În cazul în care nu ești abonat dar dorești să o faci, poți să te abonezi acum la BoardingPass Plus rapid și simplu.

De ce să cumperi un abonament BoardingPass Plus? Află aici.

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Abonament BoardingPass Plus

Dacă ești deja abonat la BoardingPass Plus, te rugăm să te conectezi pe site folosind numele de utilizator și parola contului tău.

În cazul în care nu ești abonat dar dorești să o faci, poți să te abonezi acum la BoardingPass Plus rapid și simplu.

De ce să cumperi un abonament BoardingPass Plus? Află aici.

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Total
0
Share