BoardingPass.ro is for sale! Contact us

ANALIZĂ Gradul mediu de încărcare pe zborurile interne a fost de 62% în S1 2026

Companiile aeriene locale au oferit peste 802 mii de locuri pe zborurile lor comerciale regulate interne în primele șase luni ale anului 2026, însă doar 500 de mii au fost rezervate.

În perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2025 au zburat spre și dinspre aeroporturile din România un total de 13.765.520 pasageri, cu 7,79% față de aceeași perioadă a anului trecut, perioadă în care au fost înregistrați 12.770.818 pasageri, mai multe detalii aici.

Companiile aeriene TAROM, AWG, HiSky au operat pe cele șapte rute interne disponibile, în perioadă amintită, un total de 6.890 de zboruri comerciale regulate conform datele Flightradar24 analizate de BoardingPass.

Cele trei companii aeriene care operează zboruri interne regulate din țara noastră au pus la vânzare un număr total de 802.276 de locuri pentru pasageri.

În primul semestru al anului 2026, TAROM a operat 4.178 zboruri pe șapte rute, oferind un număr total de 375.124 de locuri, ceea ce reprezintă 46,8% din totalul capacității de pe zborurile interne.

Aceasta este urmată de compania AWG, care a operat 1.792 zboruri spre cinci destinații interne, oferind 32,7% din locurile disponibile pe piața internă (262.656 de locuri).

Sursă: Institutul Național de Statistică și FlightRadar24
Rută aerianăNr. locuri disponibileNr. pasageriGrad de ocupare mediu/zbor
1. București – Cluj Napoca – București280.086182.89965,3%
2. București – Timișoara – București235.604144.74161,4%
3. București – Iași – București126.96076.09559,9%
4. București – Oradea – București104.54461.72459,0%
5. București – Suceava – București35.51220.86158,7%
6. București – Baia Mare – București17.62614.67283,2%
7. București – Satu Mare – București1.94487745,1%
Total802.276501.86962,6%

HiSky a operat, în primul semestru din 2026, 920 zboruri pe trei destinații interne, oferind un număr total de 164.496 de locuri.

Cele mai multe locuri au fost oferite pe ruta București – Cluj Napoca, cu un număr total de 280.086 de locuri pe cele 2.066 de zboruri comerciale operate de companiile TAROM, AWG și HiSky.

La polul opus, cele mai puține locuri au fost oferite pe ruta București – Satu Mare. În perioada ianuarie – martie 2026, TAROM a oferit 1.944 de locuri pe un număr total de 28 de zboruri între Satu Mare și capitală.

Ruta București – Baia Mare, operată de TAROM, a avut cel mai mare grad de încărcare dintre cele șapte rute interne, de 83,2%, fiind urmată de ruta București – Cluj Napoca, cu un grad de încărcare de 65,3%.

Cele două rute sunt urmate, pe locul trei, ruta dintre București și aeroportul din Timișoara, cu un grad de încărcare de 61,4%.

Cel mai mic grad de încărcare a fost înregistrat pe ruta București – Satu Mare, acesta ajungând la doar 45,1%. Gradul mediu de ocupare a zborurilor interne a fost de 62,6%.

TAROM a oferit în primele șase luni ale acestui an un total 295.152 de locuri pe cele trei rute interne principale: 121.792 locuri către și dinspre Cluj Napoca, 92.108 locuri spre și dinspre Timișoara și 81.252 locuri către și dinspre Iași.

Compania AWG a oferit spre aceleași rute un număr total de 216.562 locuri, după cum urmează: 88.214 locuri către și dinspre Cluj Napoca, 82.640 locuri către și dinspre Timișoara și 45.708 locuri către și dinspre Iași.

Compania HiSky a pus la vânzare în aceeași periodă de tip un total de 164.496 de locuri pe trei rute intere : 70.080 locuri pe ruta București - Cluj Napoca, 60.856 locuri între București și Timișoara și 33.560 locuri spre și dinspre Oradea.

Dacă analizăm rutele din punct de vedere al numărului mediu de locuri disponibile pe zbor, putem observa că cele mai multe, 136 de locuri/zbor, sunt oferite pe ruta București - Cluj Napoca, după care urmează ruta București - Timișoara, cu 128 de locuri/zbor.

Pe locul al treilea se află ruta București - Oradea, cu o medie de 114 locuri/zbor. Aceste trei rute sunt operate cu avioane de tip Airbus A220, familia A320, ATR 72 (-500/600) și familia Boeing 737, astfel încât numărul locurilor este mai mare față de celelalte rute, operate predominant de TAROM doar cu avioane mai mici.

Numărul mediu de locuri pe un zbor intern este de 116 locuri. În primul semestru din 2026, TAROM a operat 60,6% din zborurile interne (4.178 de zboruri) și a oferit în medie 90 de locuri pe zbor.

Compania AWG a operat 32,7% din totalul zborurilor interne (1.792 de zboruri) și a oferit în medie 147 de locuri pe zbor, iar HiSky a operat doar 20,5% din zborurile interne din primul semestru din 2026, însă aceasta a oferit cel mai mare număr mediu de locuri disponibile pe rutele sale comerciale, mai exact 179 de locuri/zbor.

În semestrul al doilea din 2026, aceste companii aeriene oferă zboruri pe șase rute aeriene, ruta București - Satu Mare rămânând suspendată de TAROM din primul trimestru al anului curent, mai multe detalii.

Abonează-te la BoardingPass Plus
Abonamentul BoardingPass Plus îți oferă acum acces la versiunea fără reclame a site-ului nostru și acces la articolele care conțin informații obținute în exclusivitate de BoardingPass.

Deții deja un abonament BoardingPass Plus?

⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.



Total
0
distribuiri
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Articolul anterior

Wizz Air anulează cinci rute de la Craiova și reduce zborurile pe alte patru

Articolul următor

EXCLUSIV Animawings a cerut intrarea în procedură de insolvență

Articole similare
Profilul complet al acestei companii aeriene va fi disponibil în curând.

Abonament BoardingPass Plus

Dacă ești deja abonat la BoardingPass Plus, te rugăm să te conectezi pe site folosind numele de utilizator și parola contului tău.

În cazul în care nu ești abonat dar dorești să o faci, poți să te abonezi acum la BoardingPass Plus rapid și simplu.

De ce să cumperi un abonament BoardingPass Plus? Află aici.

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Abonament BoardingPass Plus

Dacă ești deja abonat la BoardingPass Plus, te rugăm să te conectezi pe site folosind numele de utilizator și parola contului tău.

În cazul în care nu ești abonat dar dorești să o faci, poți să te abonezi acum la BoardingPass Plus rapid și simplu.

De ce să cumperi un abonament BoardingPass Plus? Află aici.

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Total
0
Share