CJ Brașov a adoptat proiectul privind numirea a cinci membri în Consiliul de Administrație al aeroportului din Brașov.
Consiliul Județean Brașov a demarat la începutul anului 2025 procesul de selecție a cinci membri pentru Consiliul de Administrație (CA) al Regiei Autonome „Aeroportul International Brasov-Ghimbav”, a cărui autoritate tutelară este.
Procedura s-a încheiat recent, iar Consiliul Județean Brașov a aprobat, printr-o hotărâre, numirea lui Micu Ștefan Daniel, Iordache Mihai, Pascu Mihai Lucian, Hârlab Mihai Adrian și Ialomițianu Liliana în Consiliul de Administrație al Regiei.
Cei cinci membri ai Consiliului de Administrație vor avea un mandat de patru ani, începând cu data de 29 mai 2025, iar remunerația administratorilor neexecutivi va fi formată dintr-o indemnizație fixă brută lunară în cuantum de 7.000 de lei.
Potrivit documentelor publice, la concursul organizat pentru ocuparea celor cinci posturi s-au calificat 12 persoane, cu diferite specializări.
Dintre cele 12 persoane, două ocupă posturi de funcționari publici. Pascu Mihai Lucian este director executiv în cadrul CJ Brașov, iar Hârlab Mihai Adrian este director general la Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Braşov.
Micu Ștefan Daniel este membru și în Consiliul de Administrație (CA) de la Compania Municipală Imobiliară București și este Expert Siguranță și Investigații în cadrul ROMATSA. De asemenea, acesta a mai făcut parte anterior din CA-ul aeroportului Brașov.
Iordache Mihai ocupă funcția de membru în Consiliul de Administrație (CA) de la aeroportul din Iași, iar Ialomițianu Liliana este directoarea unei firme de contabilitate din Brașov și soția politicianului și fostului ministru Gheorghe Ialomițianu.
Actualul director general al aeroportului din Brașov s-a numărat între cele 12 persoane interesate să facă parte din CA-ul aeroportului, însă nu a fost selectat.
Abonează-te la BoardingPass Plus
Deții deja un abonament BoardingPass Plus?
⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.