Aeroportul din Tulcea a procesat în luna septembrie 2025 peste 8 mii de pasageri, cu câteva sute mai mulți decât numărul total de pasageri din perioada 2015-2024.
Zborurile neregulate (charter) din luna septembrie 2025 operate spre și dinspre aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea au dus la un record de pasageri la aeroportul tulcean pentru luna amintită.
Detalii despre zborurile neregulate operate spre și dinspre aeroportul tulcean în a doua jumătate a lunii septembrie 2025 pot fi citite aici.
Concret, aeroportul din Tulcea a fost tranzitat luna trecută de 8.043 de persoane și s-a aflat pe penultimul loc în topul aeroporturilor din țară după numărul de pasageri, pe ultimul loc fiind Aradul, potrivit datelor Asociației Aeroporturilor din România (AAR).
Numărul pasagerilor din luna septembrie 2025 este mai mare cu aproape 350 decât numărul total de pasageri înregistrați de același aeroport în perioada 2015-2024.
Datele centralizate de BoardingPass pentru perioada amintită arată că la aeroportul din Tulcea au decolat și aterizat un total de 7.715 pasageri.
Mai bine de jumătate dintre aceștia, mai exact 4.190 de pasageri, au fost înregistrați de aeroportul tulcean în decursul anului 2017, iar cei mai puțini pasageri din perioada 2015-2024 au fost înregistrați în 2021 (20 de pasageri) și 2020 (22 de pasageri).
Între anii 2015-2024, aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea a mai înregistrat peste o mie de pasageri/an doar în 2016 (1.023 pasageri) și în anul 2024 (1.514 pasageri).
Aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea a fost ani la rândul la coada tuturor clasamentelor din cauza numărului redus de pasageri și a rezultatelor financiare.
În ultimii ani, la aeroportul „Delta Dunării” din Tulcea a beneficiat de investiții notabile, însă în ciuda acestui fapt, nu a reușit să atragă companii aeriene care să opereze zboruri comerciale regulate.
Investițiile respective, în valoare de circa 70 de milioane de euro, sunt acum anchetate de Direcția Națională Anticorupție (DNA), detalii aici.
Actualmente, aeroporturile din Tulcea și Arad sunt singurele din România de pe care nu sunt operate, de o perioadă lungă de timp, zboruri comerciale regulate.
Abonează-te la BoardingPass Plus
Deții deja un abonament BoardingPass Plus?
⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.