Analiză Doar cinci companii aeriene românești au făcut profit în 2021

Foto: BoardingPass

Doar un sfert dintre cele 13 companii aeriene certificate în România care au avut activitate comercială în 2021 au raportat profit.

În anul 2021 majoritatea restricțiilor de călătorie au fost eliminate în Europa, iar traficul aerian a crescut semnificativ în comparație cu 2020, însă a rămas sub nivelul anului 2019.

Ca urmare a relaxării condițiilor de călătorie, companiile aeriene românești au zburat mai mult, iar la final de an au raportat creșteri a cifrei de afaceri în 2021.

Potrivit datelor financiare analizate de BoardingPass, compania aeriană Air Bucharest, Țiriac Air, My Jet și Toyo Aviation au raportat în 2021 venituri mai mari nu doar decât anul 2020 ci și față de 2019.

De asemenea, cu excepția companiilor Țiriac Air și Just Us Air, restul companiilor aeriene au avut venituri mai mari în 2021 față de anul 2020.

Sursă: Ministerul Finanțelor
Cifră de afaceri (lei)201920202021
Aerro Direkt86,97510,785,659
Air Bucharest45,620,63912,568,20645,923,997
Animawings12,840,36597,759,436
Blue Air2,354,260,376590,229,937nepublicat
Carpatair77,900,79234,251,31143,063,073
HiSky2,47861,507,386
Țiriac Air19,423,51371,003,66930,332,515
Just Us Air77,599,49739,294,86011,496,304
My Jet625,2432,451,43938,359,160
Romcargo Airlines95,8377,195,317
Star East Airline4,038,3712,027,9711,670,414
TAROM1,578,216,182652,853,741886,884,114
Toyo Aviation69,489,61459,710,40775,583,245

În ceea ce privește profitul, doar cinci companii aeriene românești au raportat în 2021 profit: Aerro Direkt, Air Bucharest, My Jet, Romcargo Airlines și Toyo Aviation.

Carpatair, Țiriac Air, Star East Airline și TAROM au avut în 2021 pierderi mai mici decât în anul 2020.

Companiile Animawings, HiSky și Just Us Air au avut anul trecut pierderi mai mari decât în primul an de pandemie.

Sursă: Ministerul Finanțelor
Profit/Pierdere (lei)201920202021
Aerro Direkt-45,004-2,6901,266,786
Air Bucharest524,739-11,479,5221,641,972
Animawings-2,740,017-5,765,753
Blue Air72,203,229-403,164,012nepublicat
Carpatair8,125,311-17,376,997-391,762
HiSky-324,641-10,274,221
Țiriac Air-7,743,839-70,176,930-4,981,015
Just Us Air-13,389,931493,544-1,136,225
My Jet-563,710-1,802,8761,300,734
Romcargo Airlines-200-97,8521,843,915
Star East Airline851,700-899,270-181,525
TAROM-169,649,886-439,807,079-343,211,619
Toyo Aviation762,618-3,242,3866,558,923

Privind datele referitoare la numărul de angajați, cu excepția companiei Țiriac Air, restul companiilor aeriene au avut la finalul anului 2021 mai puțini angajați decât în 2019.

Cu excepția companiilor aeriene Carpatair, Just Us Air și Toyo Aviation, restul companiilor aeriene au făcut angajări în 2021.

Companiile TAROM și Blue Air au fost și în 2021 companiile aeriene românești cu cei mai mulți angajați.

Animawings, My Jet și Romcargo Airlines figurează cu un număr de angajați în 2021 mai mare decât în 2019, însă în acel an cele trei companii aeriene nu au avut activitate comercială.

Sursă: Ministerul Finanțelor
Număr angajați201920202021
Aerro Direkt3
Air Bucharest423740
Animawings31738
Blue Air1,145806nepublicat
Carpatair958678
HiSky17
Țiriac Air302933
Just Us Air1045827
My Jet1611
Romcargo Airlines16
Star East Airline221212
TAROM1,8111,1151,144
Toyo Aviation323330

Blue Air este singura companie aeriană românească activă care încă nu a publicat până acum datele financiare pentru 2021, potrivit Ministerului Finanțelor.

De asemenea, pe lângă cele 13 companii aeriene incluse în această analiză, mai sunt certificate în România și alte companii aeriene, însă acestea nu au avut activitate comercială în 2021.



⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.



Total
23
distribuiri
un comentariu
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Articole similare

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Total
23
Share