Autoritățile indiene au anunțat oficial suplimentarea numărului de zboruri de repatriere care vor fi operate la București.
În 25 februarie am publicat date despre primele două zboruri de repatriere pe care India le-a planificat, detalii AICI.
Astfel, două Boeinguri 787 Dreamliner Air India au transportat spre India în 26 februarie peste 400 de studenți indieni.
Aceștia au fost evacuați pe cale terestră din Ucraina, iar zborurile de repatriere spre Mumbai și Delhi au fost organizate la București.
Tot în 26 februarie Guvernul indian a decis suplimentarea zborurilor de repatriere operate în România.
Duminică, 27 februarie, Air India a operat cu două Boeinguri 787 Dreamliner alte două zboruri din Delhi spre București.
Primul zbor din noua „serie” ele a aterizat pe aeroportul Henri Coandă din capitala României în dimineața zilei de duminică.
După aproximativ două ore petrecute la sol, în București, avionul companiei Air India a decolat spre capitala Indiei.
Al doilea zbor este operat în după-amiaza zilei de duminică. Dreamlinerul companiei Air India este la ora publicării acestui articol în zbor spre București.
Aterizarea sa este programată să aibă loc în capitala României în jurul orei 18, iar la ora 20:00 acesta va decola din București spre Delhi.
În seara zilei de 28 februarie un Airbus A321neo al companiei IndiGo va decola din Delhi spre aeroportul Henri Coandă, unde va ateriza în dimineața zilei de 1 martie.
Avionul companiei indiene se va întoarce la Delhi la orele prânzului, în 1 martie.
Acest zbor va fi efectuat cu oprire pentru realimentare în Istanbul (Turcia).
În 2 martie 2022 alte două Boeinguri 787 Dreamliner Air India vor ateriza la București, iar o zi mai târziu compania indiană va mai opera încă un zbor spre București.
Cele trei avioane vor părăsi România în 2, respectiv 3 martie 2022.
Nu este exclus ca Guvernul indian să suplimenteze din nou numărul zborurilor de repatriere.
Potrivit presei indiene, în Ucraina studiază aproximativ 20 de mii de studenți indieni, iar misiunea diplomatică a Indiei în Ucraina face eforturi pentru evacuarea a unui număr când mai mare de indieni din această țară.
Pe lângă cele nouă zboruri de repatriere de la București, India va mai opera încă trei și în Budapesta.
Și Guvernul mexican a anunțat că va opera un zbor de repatriere la București pentru a transporta spre Mexic cetățenii evacuați pe cale terestră din Ucraina.
Abonează-te la BoardingPass Plus
Deții deja un abonament BoardingPass Plus?
⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.