Prima bază operațională a airBaltic din afara Țărilor Baltice va fi în Finlanda

airBaltic a anunțat oficial deschiderea primei sale baze operaționale din afara Țărilor Baltice.

Compania letonă va deschide în 1 mai 2022 a patra sa bază operațională. Aceasta va fi în Tampere (Finlanda), iar de acolo va zbura spre șapte destinații din Europa.

Baza din Tampere a airBaltic va avea alocat în primă fază un singur avion, un Airbus A220-300.

Din Tampere compania va opera zboruri comerciale regulate spre Oslo, Copenhaga, Frankfurt, Munchen, Malaga, Rodos și Riga.

De asemenea, cu ajutorul rutei Tampere – Riga pasagerii pot călători mai departe cu airBaltic către peste 70 de destinații din rețeaua companiei aeriene.

Biletele pentru zborurile airBaltic de pe cele șapte rute noi pe care compania le va opera din Tampere pot fi deja rezervate pe site-ul companiei aeriene.

În prezent airBaltic are baze operaționale doar în cele trei capitale din Țările Baltice: Riga, Tallinn și Vilnius, însă nu este exclus ca aceasta să anunțe alte baze aeriene în Europa.

Flota companiei este compusă în prezent exclusiv din avioane de tip Airbus A220-300, model pentru care a fost client de lansare.

airBaltic are acum în flotă 32 de avioane de acest tip și alte 18 comandate. Capacitatea lor de transport este de 145 de pasageri.



⚠️ Acest articol este proprietatea Aviation Geek SRL (www.boardingpass.ro) și este protejat de Legea dreptului de autor și drepturilor conexe (8/1996). În lipsa unui acord scris din partea Aviation Geek SRL, preluarea informațiilor din acest articol se poate face, potrivit reglementarilor în vigoare, doar în limita a maximum 200 de caractere și precizarea sursei cu link activ! Încălcarea acestor prevederi va fi supusă procedurilor pentru intrarea în legalitate și recuperarea daunelor.



Total
1
distribuiri
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Articolul anterior

British Airways Euroflyer va zbura din martie 2022 de la Londra Gatwick

Articolul următor

Video: avionul C-130H Hercules donat de SUA României a ajuns la București

Articole similare

Abonează-te la buletinul informativ Din aviație

Abonează-te gratuit la buletinul nostru informativ și îți trimitem în fiecare dimineață de vineri pe e-mail cele mai noi și importante știri din industria aviatică locală și globală.

Total
1
Share